Empatyczne firmy radzą sobie lepiej
Empatia, to zdolność przyjęcia sposobu myślenia innych ludzi, spojrzenia na dany temat czy sytuację z ich perspektywy. Jak dowodzą badania, jest to umiejętność niezwykle ważna w biznesie.
Firmy o wysokim wskaźniku empatii, osiągają wyższe zyski – taki wniosek płynie z badań londyńskiej firmy konsultingowej Lady Geek (Lady Geek Global Empathy Index). Korelacja dotyczy zarówno gigantów, jak Microsoft, Google czy Procter&Gamble, którzy przodują w rankingu, ale także małych i średnich firm.
Lady Geek przygotowuje ranking od kilku lat. Agencja ocenia „wyczucie” firm i relacje między pracownikami na podstawie ankiet wypełnianych przez szefostwo, kierowników i pracowników. Rozmawia z klientami i analizuje portale społecznościowe (m.in. reakcje firmy na różne sytuacje, wpisy, interakcje z potencjalnymi klientami w social media). Z rankingu wynika, że 10 pierwszych firm – z najwyższym poziomem empatii – zarabia o 50 proc. więcej niż 10 firm ocenionych najniżej. Jak mówią autorzy rankingu, nie są tym faktem zdziwieni. I zachęcają do uświadamiania, że empatia przekłada się na efektywność oraz osiągane zyski.
Opinie te są zbieżne z wynikami badań pod kryptonimem „Arystoteles”. To wielki maraton badawczy prowadzony przez Google, który miał odpowiedzieć na pytanie „Jak stworzyć idealny zespół?” Co sprawia, że jedne grupy dobrze współpracują i osiągają wyniki, a innym współpraca się nie klei?
Pracownicy Google przebadali 180 zespołów. Sprawdzali kompozycję ról w zespole, zbieżność zainteresowań pracowników, sposób spędzania czasu poza firmą, wykształcenie, motywację, a także skład zespołu pod względem typów osobowości (ekstrawertycy, introwertycy).
Wynik? Nie ma wzoru na team idealny. Badane zespoły pracowały z różną efektywnością – mimo zbliżonych kompetencji, cech, podobnych osobowości. Ale jedno dało się zauważyć. Lepiej pracowały zespoły, w których było zaufanie, szacunek, i przede wszystkim zrozumienie, czyli empatia! To wtedy ludzie czują się komfortowo, są otwarci, nie boją się wyrażać opinii, przedstawiać propozycji nowych pomysłów.
Podsumowując, empatia to bardzo ważna umiejętność w biznesie. Zespoły, w których pracownicy są otwarci i wykazują się dużą empatią, osiągają lepsze wyniki.
A czy empatię da się budować? Tak. Warto:
- Uczyć się słuchać.
- Słuchać kolegów z pracy, klientów, przełożonych.
- Słuchać i rozumieć.
Aktywne słuchanie wzbudza zaufanie współpracowników. W konsekwencji wytycza drogę do atmosfery otwartości i buduje sukces firmy.
Joanna Blewąska
Specjalistka PR. Współpracuje z firmami i instytucjami, budując ich wizerunek. Tworzy strategie komunikacji marek. Pomaga określić archetyp marki, skutecznie stosuje storytelling oraz branding emocjonalny. Jest certyfikowanym trenerem biznesu. Ma na swoim koncie ponad tysiąc wystąpień publicznych, zorganizowała i poprowadziła ponad pięćset konferencji prasowych. Ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie – najpierw Public Relations, a potem Coaching – bo on też ściśle wiąże się z komunikacją. A ponieważ ważną częścią komunikacji jest zrozumienie ludzi i ich potrzeb, poznała DT. Jest certyfikowanym moderatorem procesu, który uwielbia, bo jest niezwykle empatyczny, a jednocześnie tak „matematycznie” przekłada się na efekty biznesowe.